jednolity plik kontrolny

Korzystasz z usług zewnętrznej księgowości? Sprawdź, czy przygotuje Twoją firmę do obsługi JPK.

Wielu przedsiębiorców korzysta z usług zewnętrznych firm księgowych. Część z nich nie zdaje sobie sprawy, że Jednolity Plik Kontrolny dotyczy także ich!

W przypadku dużych firm Jednolity Plik Kontrolny (JPK) powinien być wdrożony do 1 lipca 2016 r. Natomiast dla małych i średnich firm ostateczny termin wdrożenia to 1 stycznia 2017 r. Przedsiębiorcy pytani o JPK dziwią się, że będą musieli regularnie pokazywać faktury zakupowe i sprzedażowe. Lepiej unikać sytuacji, w których okazuje się, że zewnętrzna księgowa nie poinformowała właściciela firmy o zmianach, a nawet sama nie orientowała się w zmienionych przepisach – mówi konsultant biznesowy Netrix SA, Daniel Kotowski. – Na szczęście osoby korzystające np. z oprogramowania dla firm ERP Optima temat obsługi JPK mają zapewniony przez producenta, czyli Firmę Comarch lub dostawcę, czyli firmy takie jak Netrix.

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK to plik, który raportuje księgi podatkowe i dowody księgowe, przygotowany w odpowiednim formacie (w tym przypadku XML). Umożliwia podatnikom przekazywanie do organów podatkowych np. Urzędu Skarbowego, informacji w formie elektronicznej, co w praktyce ma na celu skrócenie czasu wykonywanych czynności poprzez zmniejszenie ich uciążliwości i finalnie ograniczenie ich kosztów. W rezultacie wprowadzenie JPK pozwala zmniejszyć ryzyko niezapowiedzianej kontroli skarbowej, o ile pliki będą przesyłane systematycznie i na bieżąco, a ewentualne kontrole mają być szybsze, ponieważ taki program komputerowy pozwala na ich zautomatyzowanie.

Podstawą prawną regulującą JPK jest ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) w dodanym art. 193a. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Eksperci ostrzegają

Zgodnie z przepisami zmiany obejmą:

  • duże firmy – od 1 lipca 2016 roku,
  • małe i średnie – od 1 stycznia 2017 roku,
  • mikro – od 1 stycznia 2018 roku.

Niestety przedsiębiorcy nie spieszą się z wprowadzeniem zmian. Brak wdrożonego JPK grozi poważnymi sankcjami. Za unikanie generowania JPK na żądanie US grozi kara finansowa w wysokości od 2 800 zł do nawet 17 mln zł – ostrzega Daniel Kotowski z firmy Netrix SA. Przekładanie JPK na ostatnią chwilę to także ryzyko niepoprawnego wdrożenia obsługi JPK – warto więc odpowiednio wcześniej zaplanować zmiany, aby wdrożenie przebiegło sprawnie i bez błędów.

Więcej informacji o JPK i systemach dla firm można znaleźć na stronie: http://systemy.netrix.com.pl/jpk


Aby dowiedzieć się na temat finansowania systemu ERP, obsługującego JPK, wejdź na stronę erpdotacje.pl lub skontaktuj się także z naszymi konsultantami, którzy udzielą Ci informacji na temat programów ERP dla przedsiębiorstw:

Lublin

Daniel Kotowski
+48 536 263 013
daniel.kotowski@netrix.com.pl