polskie czcionki canva

Lista polskich czcionek w Canva.com

Canva.com: polskie czcionki

Prowadząc działania w mediach społecznościowych, czy też na potrzeby tworzenia prostych grafik na naszą stronę internetową, często zamiast do Photoshopa sięgamy po Canva.com. Niestety większość znajdujących się tam czcionek nie do końca dobrze obsługuje polskie znaki, dlatego pozostaje żmudne „przeklikiwanie” czcionka po czcionce każdego fontu.

I tak dziś, po raz kolejny wzdychając i rzucając pod nosem „Why, God, Why?” tknięci nagłym przeczuciem sprawdziliśmy, czy dobroduszny wujek Google może nam pomóc. Otóż nie do końca. Co prawda znaleźliśmy listę polskich czcionek, niestety spis obejmował również te fonty, które pozwalają napisać np. „ń”, „ż”, czy „ć”, ale rodzime znaki diakrytyczne tak jakby obsługiwane są przez inną czcionkę (tzw. problem „font w foncie”).

lista polskich czcionek w canva.com

Problem „font w foncie”. Widzicie, jak litera „ł” odróżnia się od reszty?

Dodatkowo istniejące wpisy nie obejmowały czcionek, które pojawiły się po aktualizacji internetowego narzędzia. Pomysł na niniejszy artykuł pojawił się więc sam – są listy, ale nie do końca aktualne, dlatego trzeba zrobić nową, nie tylko na własne potrzeby, ale i pro publico bono. Jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy. Oto…

Lista polskich czcionek w Canva.com

lista polskich czcionek canva.com

Powyższą infografikę możecie sobie zapisać i mieć zawsze pod ręką w razie potrzeby 😉 Mamy nadzieję, że nasza lista polskich czcionek w Canva.com się Wam przyda!

 

P.S. Canva.com jest darmowym narzędziem, ale posiada pewne ograniczenia. Jej komercyjna wersja Canva For Work pozwala m.in. na wgrywanie własnych fontów. Jeżeli uważacie, że lista czcionek obsługujących polskie znaki w Canva.com jest niewystarczająca, możecie wypróbować darmowy 30-dniowy okres próbny i zdecydować się potem na płatną wersję.

P.P.S. Od pewnego czasu polscy użytkownicy Canvy odczuwają duży dyskomfort z powodu niemożności wpisywania w pole tekstowe liter diakrytycznych: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Na szczęście można zrobić pewien trick z tyldą (~), który wyczerpująco opisała #PaniSerwisantka w artykule: W Canva nie działają polskie znaki. Co zrobić?.

Poniżej możecie zobaczyć wideo, jak sobie poradzić z tym problemem 😉

Zapisz

Zapisz